Merhaba ben Aşkıncan Tüm. 1994 yılında doğdum. Banka, sigorta ve finans 4 yıllık Arel Üniversitesi mezunuyum. Test uygulaması sitesinin kurucusuydum. Bir ara Segem ve Spk sınavlarına hazırlanmaları için bankacı, finanscı ve sigortacılara test eğitimleri hazırladığım sitem vardı. Eskilerden bilenler vardır. Onun harici MBA yüksek lisansımı tamamladım. Ufaklığımdan beri Dövizlere karşı olan ilgim ve matematiğim bu yaşıma kadar devam etti ve etmeye devam ediyor. Global ve Türkiye olmak üzere hem ekonomi, kripto, hisseler, fonlar her zaman ilgimi çekmiştir ve çekmeye devam etmiştir. Spk 1-2-3 sınavları için çıkmış sorular ve benzeri alıştırmalarla bu belgeleri alması için insanlara testler hazırladığım için alma gereği duymamıştım. Artık şimdi sadece kendim, sosyal medya ve sitemde paylaşmak adına bu belgeleri almak için ufak ufak çalışmalarıma başlayacağım vakit buldukça…

3 aylık ihracat müdürlüğü de yaptım (Özbekistan’a yapıyorduk ve üretim, sipariş, toplantı, nakliyat, sigorta, site tasarımı yani a dan z ye firmayı bana yüklemişlerdi ve sözlerinde durmadıkları için sonunda çıktım. Bu arada sanmayın ufak bir ihracatçı 15 milyon dolar yıllık cirosu olan bir firma ama sözünde durmadı), 2.5 yıl boyunca sigorta ile ilgilendim. Bir çok sektörde girişimlerim oldu. Ülkemizdeki ekonomik sebepler dolayısıyla ve mantığımın almadığı çıkmazlar sonucunda yurtdışında olamadığım için ve her geçen gün döviz bazlı her yaptığım işde kazançlarımın azalması morel olarak beni düşürüyordu.

Bunların sonucunda 2012 de kripto ile tanışıklığım olmasına rağmen giriş yapmadım. 2019 yılında forex ve BİST e giriş yapmaya başladım ve bir çok devre kesici, internetten satış yasakları, borsa kapanışları ve hafta sonu gelen haberler ve daha bir çok şeylerle karşılaştım. Bunların hepsinden bir şekilde kurtulmayı başardım. Elde ettiğim deneyimlerimle birlikte 2020 yılında aktif bir şekilde kriptolar üzerinde spot ve kaldıraçlı piyasalara giriş yaptım. Bu piyasalar üzerinde 7/24 işlem yapma özgürlüğü, devre kesicilerinin olmaması ve merkeziyetin olmamasının avantajlarını gördüm. Nasdaq teknoloji hisselerine Türkiyedeki bankalar, yatırım fonları aracılığı ile işlemler yapabilirken, altın gibi emtiaları kağıt olarak değil, fiziki olarak almak tercihim oldu ve olmaya devam edecek.

Kriptolar üzerinde bir çok çalışmalar yaptım yaklaşık 1 yıl içinde 1 milyon$ lık işlem hacmine ulaştım. Bir çok yurt içi ve yurt dışı fenomenleri takip ettim. Bir çoğu kasiyer, taksici vs gibi şansa ve yurtdışında olmanın verdiği döviz getirileri ve ekonomik kalkınmanın yüksek olması, yatırımı bir başka değişle artan paralarının olmasının avantajlarını kullandığını onun haricinde zarar ettikleri ama bunu tölere edebilmelerinin basit olduklarını şansa ve sürekli çalışmanın verdiği emeğe karşılık bu yerlere geldiğini gördüm. Bunların sonucunda ve borsalar da da gördüğüm kadarıyla sadece insanlara yükselecek diyerek ümit ve hayal satarak insanlar üzerinden kendilerini zengin ederken bir çok insanı da zarara uğrattıklarını fark ettim ve kendi yaptığım spot, kaldıraçlı işlemler 1 yıl içinde tüm gözlemlerim, geçmiş veriler, gelecek verileri, anlık verileri hepsini birleştirdim. Eski tecrübelerimle birlikte bu 2019-2021 yılı tecrübelerimi de içine katarak kripto üzerindeki döngülerde olmak üzere tüm verilerimin gerçek başarıya ulaşmasını sağladım. Artık SPK “Sermaye Piyasalar Kurulu” 1-2-3 belgelerini almak, eğitim vermek ve finansal olan piyasalara yoğunlaşmak hem bir çok insana öğretmek ve öğrendiklerimi geliştirmek, diplomalaştırmak istedim. Finansal piyasalarda asla zarar etmeden veya risk aldığınızda ne kadarlık bir risk aldığınızı bu riskin sonuçlarını bilerek o riski alıp almayacağınıza karar verebilecek muhakeme yeteneği ve öğretisini sizlere öğreteceğim.