Dünya Ekonomik Formu’nun açıkladığı “The Great Reset” Harika veya mükemmel sıfırlamaya yani tüm dünya 2030 ‘a odaklandı.

Eğitimlerde artık robotlar, yapay zeka, vr teknolojisi, hololens gibi araçlar sayesinde eğitimler verilmeye başlandı. Geleceğimiz artık bunlarla şekillenirken, işletmeler ve fabrikalar yapay zekanın eğitim vermiş olduğu yeni mezunlarından kişileri çalıştıracak.

Sağlık sektöründe dijital sağlık sistemleri yaygınlaşmaya başladı. Görüntülü olarak pratisyen hekimle canlı olarak görüşebiliyor ve size ilaç tedavisi uygulayabiliyor. Gerekli gördüğü durumlarda ise sizi hastaneye yönlendirebiliyor. Artık hasta bakıcı sorununa en büyük çözüm robot hasta bakıcılar olacak.

Laboratuvar ortamlarında robotlar az zamanda yüzlerce deneyi insanlardan kat ve kat daha hızlı bir şekilde yapabiliyor.

Üretim sektöründe robotlar bir kaç yıldır çalışmaya başladı ve insanların yerini yavaş yavaş işgal etmeye devam ediyor. Karanlık fabrika denilen yani insansız yalnızca robotların çalıştığı bu karanlık fabrikalar, hatta iş gücünün büyük bölümünün çoğunun robotlar tarafından yapıldığı akıllı limanlar var.

Yapay zekalar artık makale yazıyor, gazetelerde yayınlanacak haberlere karar veriyorlar.

Proje çizimleri çoktan yapay zekanın eline geçti hatasız, hızlı ve kusursuz olarak insanlardan daha fazla verimlilik sağlıyor.

İlerleyen zamanda artık araçlarda direksiyon olmayacak! Evet yanlış duymadınız, Araç bakımları dijital ikiz üzerinden yapılıyor. Zaman ve mekan kavramı artık kalkıyor. Dünyanın başka bir ucundan internet üzerinden bağlanarak aracınızı kontrol edebiliyorlar. Ayrıca bu durum siber saldırılarla korkunç kazaları beraberinde getirebilir.

Artık Droneler yangın söndürüyor, bina camlarını temizliyor.

Tarım Sektöründe, meyve toplayan robotlar, güneş ışığının benzerini yayan LED’lere varan bir çok akıllı ekim,  toprağı belleme, akıllı sulama sistemleri, gibi bir çok akıllı tarım uygulamaları var ve gelişmeye devam ediyor.

Turizmde belki, bizim nesil ve bizden önceki nesil deneyimi tercih etmeye devam edebilir. Turizm tatil ile eş anlamlı. Turizm her zaman var olacak fakat başka şekillerde.

Artık yeni nesillerimiz bizim gibi gerçek tatil yerine sanal olan VR, Metaverse, Hologram tatilleri, eğlencelerini daha çok tercih edebilirler.

Zihinsel yorgunluğu giderecek faaliyetler arayacakları nefes alacakları noktalar olacak.

Artık düşüncelerinize yeni şeyler eklenecek: Fiziki tatil mi, zihin tatilini mi yoksa beyin tatilini mi derken artık sanal tatiller ve eğlenceler ortaya çıktı.

Sanal seyahat acenteleri kurulmaya başladı, VR gözlük satışları ile birlikte sanal tatil ortamları hazırlıyorlar ve tam anlamıyla dünyanın her yeri sadece bir gözlük kadar uzağınızda ve ucuz ayrıca yorulmuyorsunuzda…

Dijital tat ve dijital kokular üzerinde yoğun çalışmalar devam ediyor ayrıca hissiyat sensörleri ile tam hissiyat vericek özel kıyafetler tasarlanıyor.

Örnek verilmesi gerekirse, sanal olarak istediğin yeri geziyor, yemeklerin kokusunu ve tadını alıyorsun, insanların, hayvanların, araçların, bitkilerin, denizin kokusunu alıyorsun. İlerleyen zamanda Metaverse evreninde güneş sıcaklığını hissedip denize girme keyfini yaşayarak, sörf yapıp istediğinde balık tutma deneyimi yaşarken canın sıkılırsa soğuk rüzgarlı bir ortamı hissederek kayak merkezinde kayak yapabileceksin. Gerçekten fiziki olarak veya sanal olarak ikiside güzel deneyimler ama pandemi şartları sebebi ile (bahanesi ile) fiziki mesafelerimiz var ve bunlar normalleşti. Artık hepimizin kendi kodu var ve bunu kabullenmiş bir şekilde yaşıyoruz.

Yukarıda bulunan tüm sektörler ve mesleklerde olan insanlar 2030 ve sonrası için ihtiyaç çok az kalacak ve meslek değiştirmek zorunda kalacak bir çok insan olacak. Mesleklerin Yeşil işler, yapay zekalar, dijitalleşmeye entegresi olurken bu süre zarfında kendini teknolojinin gelişimine göre geliştiren ve bu çağa ayak uyduranlar sadece ayakta kalabilecek. Ayrıca bunlar için ek diplomalar ve eğitimler almanız gerekebilir.

Artık alışık olmadığımız yeni alıştırıldığımız kavramlarımız oluştu. IRL (inreallife) gerçek hayat içerisinde sanal metaverseyi kast ediyor. Artık robotlar ve yapay zeka üretimde olduğundan insanlar tarafından yapıldıysa “insan yapısı” olarak  adlandırılıyor. Ayrım burada da karşımıza çıktı. Yapay zeka artık insanların yaptığı işlere rakip oluyor ve bu yüzden bir ayrım geldi.

Gelecekte iş Yeşil’de… Peki Nedir Yeşil İşler?

ILO’nun tanımı ile: “İşletme düzeyinde yeşil işler, örneğin yeşil binalar veya temiz ulaşım gibi çevreye fayda sağlayan ürünler üretebilir veya hizmetler sağlayabilir. Ancak bu yeşil çıktılar (ürünler ve hizmetler) her zaman yeşil üretim süreçlerine ve teknolojilerine dayanmaz. Bu nedenle yeşil işler, çevre dostu süreçlere katkılarıyla da ayırt edilebilir.

Örnek olarak, yeşil işler su tüketimini azaltabilir veya geri dönüşüm sistemlerini iyileştirir ve geliştirir.”

Artık işletmeler doğa dostu arazi seçimleri, yeşil işletmecilik anlayışı, sürdürülebilir yeşil ve yeşil sosyal sorumluluk projeleri, doğayı ve çevreyi koruma odaklı ayrıca katkı sağlayacak gibi başlıklar çokça sık karşımıza gelecek. Turizm Ekolojisi olarak karşımıza gelecek bu  yeşil dostu konaklama işletmeleri ve yeşil binaların artması,   “yeşil mühendis”, “yeşil konaklama yöneticiliği, “yeşil konaklama işletmeciliği veya uzmanlığı” gibi terimleri tüm üniversite branşlarında artık gün geçtikçe daha sık duyacaksınız.

Artık üniversitelerin Turizm Fakülteleri’nde ekoloji, çevre koruma, sürdürülebilirlik, inovasyon ile ilgili derslere daha çok ağırlık verilecek.

Artık hakim, savcı ve avukatlar yapay zekalı sistemler olarak yargılamaları yapmak için hazırlanıyor.

Küresel sermaye gücü elinde olan dünya ekonomik formunun great reset ile ilgili açıklamalarını detaylıca incelemenizi ve kendinize göre çıkarımlar yapmanızı tavsiye ederek ilk yazımı bitiriyorum.

Teknolojiyle, finansal piyasalarla, yenilikler ve yeşille kalın sağlıcakla…

Dünya Ekonomik Formu’nun açıkladığı “The Great Reset” Harika veya mükemmel sıfırlamaya yani tüm dünya 2030 ‘a odaklandı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir